Na tuto otázku vám ráda odpovím ve druhé části článku.

Nejprve se pojďme zaměřit na jinou otázku: Proč se vlastně připravovat na rodičovství?

Připravujeme se na zkoušky, na vysokou školu, na příchod do zaměstnání, často i na porod, ale na rodičovství málokdy. Přitom nám rodičovství, náš celoživotní úkol, půjde líp, pokud na něj budeme připraveni.

Často vycházíme z předpokladu, že nám půjde samo. Když to zvládli naši rodiče, jejich rodiče i ostatní kolem nás, tak my také. Ale ono to není snadné. Jakmile se staneme my sami rodiči, začnou nám automaticky naskakovat vzorce z naší původní rodiny.

Některé funkční, ale u některých zjišťujeme, že nechceme na svých dětech opakovat to, co jsme sami zažili v minulosti. Právě v tuto chvíli nastává příležitost začít vytvářet a rozvíjet takové vztahy, které budou vhodné právě pro naši rodinu.

Ze svých mnohaletých zkušeností vím, že je to velice individuální proces. Protože to, co sedí právě vám, může být nevhodné pro jinou rodinu a naopak.

V tuto chvíli moji klienti oceňují pomoc zkušeného průvodce, který jim ukáže důležité milníky na jejich cestě a provede je záludnými oblastmi.

Teď se vracíme zpět k batoleti a puberťákovi

Jak často se stává, že se rodič zbytečně zasekne u něčeho, co by v podstatě odeznělo samo!

Třeba jako krize mezi 2. a 3. rokem dítěte, když naše batole na vše řekne NE! Rodič má pocit, že se za sebe musí postavit a bojovat o svou autoritu. Ve skutečnosti je to ale zásadní moment, kdy si dítě vytváří svoji identitu. Vzdaluje se od rodičů nejen fyzicky, ale i psychicky, s čímž je spojena potřeba vytvořit si vlastní prostor pro svou osobnost. „Nejsem ani máma, ani táta, jsem to já! Chci to udělat sám!”

Prostě si ten malý človíček tvoří sám sebe, buduje si zdravé sebevědomí, schopnost se postavit na vlastní nohy a jít si za svým cílem. Což si ve výsledku pro své dítě přeje většina rodičů.

A když víme, o co jde, jsme schopni zvolit jinou reakci: Podporujeme to, co roste, a zároveň zůstáváme v klidu, protože už víme, že toto je jen jedna z životních etap, která sama odezní. Ale dítě z ní bude těžit po celý život.

A to samé platí i u puberťáků. Kolikrát jsme byli naštvaní z toho, že ten náš si snad dělá ze svého pokoje jeskyni, do které si akorát nosí jídlo a pití, hromadí se tam špinavé oblečení a použité nádobí. Moc nemluví, na hlavě má kapuci a v uších sluchátka.

Pozorovala jsem ten samý příběh u svých vlastních dětí už třikrát a chci vám trochu přiblížit ten proces, který zrovna probíhá v jeskyni vašich puberťáků. I tam se totiž odehrává přechod z jedné životní fáze do druhé! Teď jste zrovna nakoukli do chemické laboratoře: Bublají tam hormony, staví se nové tělo, mění se hlasivky, vytváří se vlastní názory a životní strategie.

Je to podobný proces, jako když z housenky vzniká motýl a vy se zrovna teď koukáte na kuklu. Není moc pěkná, že? A hlavně, kam zmizelo to roztomilé devíti- či jedenáctileté dítě, které se ještě včera chtělo tulit a stálo o vaši pusu na dobrou noc?

Ale i tentokrát platí, že když víte, o co jde, napadne vás jiná odezva. I v tomto případě se dá pěstovat vztah s naším dítětem, které prožívá pubertu. Celé kouzlo spočívá v tom, že my ho necháme být.

Když z toho pokoje nejde smrad do celého domu, necháme ho být. Omezíme počet hrnků, které smí odnést do jeskyně a necháme ho být. Krmíme ho a necháváme ho spát, ať má k dispozici zdroje, ze kterých bude stavět toho dospěláka.

Až se u vás jednoho rána v kuchyni objeví velký chlap a hlubokým hlasem se zeptá: „Mami, nepotřebuješ s něčím pomoct? Můžu vynést odpadky, kdybys chtěla.”

V tuhle chvíli je po pubertě. A váš vztah vydržel, dokonce se upevnil, protože jste ho vědomě budovali.

Chcete to umět také? Dokážete si představit své rodičovství jako klidné a ohleduplné vůči vám i vašim dětem?

Pojďme společně vytvořit VAŠE klidné rodičovství! Nabízím vám pomocnou ruku psycholožky s mnohaletou praxí, a zároveň i mámy 4 dětí.

Cena jedné konzultace s referencí je 1500 Kč, bez reference 2000 Kč.

Těším se na vás ve své Psychologické poradně pro KLIDNÉ RODIČOVSTVÍ.