Všichni víme, jak přichází na svět děti. A často žijeme v představě, že jakmile se ženě narodí dítě, bude se automaticky cítit ve své nové roli mámy jistá. Že bude hned od začátku vědět, jak své dítě správně držet, jak ho kojit nebo přebalovat. A hlavně, že bude hned od začátku sebejistá i v situacích, kdy dítě pláče nebo je nespokojené, a bude na ně adekvátně reagovat.

Problém ale nastává ve chvílích, kdy je ženino vlastní děťátko jejím úplně prvním nemluvnětem, které drží ve své náruči a za které je zodpovědná.

V dřívějších dobách jsme vyrůstaly ve velkých rodinách, kde jsme mohly v bezpečném prostředí pozorovat, jak se o miminka staraly naše tety a sestry. Teď nám tyto přirozené zkušenosti chybí. Zároveň také můžeme postrádat péči své vlastní maminky (nebo ekvivalentní mateřské postavy), která by nám v tuto chvíli poskytla bezpečné útočiště ve své náruči a předala nám pocit jistoty, že je napětí prvních měsíců mateřství zvládnutelné.

Protože vědomí, že vy i miminko jste (i přes občasný pláč na obou stranách) úplně v pořádku, je k nezaplacení. Pocit, že v tom nejste sama je osvobozující. A už jen představa, že vším, čím si teď procházíte vy, si před vámi prošly jiné ženy, vás uklidní.

Jakmile se totiž doopravdy uklidníte, najednou k vám přijde úplně nová energie: „Už tomu rozumím! Už vím, jak mám reagovat, abych své děťátko uklidnila. Nejsem tak bezradná, jak jsem se cítila úplně na začátku.“

Právě v tuto chvíli mezi vámi a vaším drobečkem vzniká první opravdová vazba, která vás spojí na celý život. Vaše dítě získává mámu, která mu rozumí a je v klidu.

Maminka, která není zaplavená pocitem permanentní úzkosti, totiž reaguje jinak. Není dopředu vystresovaná z každé pokakané plenky, koupání nebo uspávání. Nemusí trávit tolik času na internetu hledáním rady na každou novou situaci, která se nastane. Většinou ji nic nezaskočí a i kdyby, ví, že oporu může najít sama v sobě a odpovědi nachází ve stavu naladění se na své vlastní dítě.

A tak se rodí maminka…

Jsem tu pro vás, abychom spolu vystavěly pevný most mezi vámi a vaším mateřstvím.

A víte co? To se týká nejen novopečených maminek, ale i těch, které se už nějaký ten pátek v mateřské roli pohybují a chtěly by zajistit, aby jim vztah s jejich dítětem vydržel i v pubertě.

Stejně tak to pomůže i ženě, která je teď sama maminkou a moc by si přála, aby v jejím dětství její mamu podpořil někdo klidný, zkušený a důvěryhodný. Aby se její máma také mohla narodit v době, když ji ona potřebovala nejvíc.

Protože ať chceme nebo ne, náš vztah s mámou (a vztah našich dětí s námi) nás ovlivňuje po celý život. Pojďme se tedy společně na chvíli zastavit, a právě v předvánoční čas toto téma otevřít. Ruku na srdce, naše větší sebejistota i případné pochopení chování naší mámy, nám totiž zajistí daleko klidnější Vánoce ve společnosti naší rodiny, než umytá okna nebo napečené cukroví.